Korzystaj z dnia Saul Bellow

ISBN:

Published:

Hardcover

164 pages


Description

Korzystaj z dnia  by  Saul Bellow

Korzystaj z dnia by Saul Bellow
| Hardcover | PDF, EPUB, FB2, DjVu, talking book, mp3, ZIP | 164 pages | ISBN: | 6.13 Mb

„KORZYSTAJ Z DNIA” (Seize the Day, 1956). Niewielka powieść, którą z dnia na dzień wyróżniono jako klasyczne dzieło naszych czasów. Zdaniem wielu krytyków (m.in. Jamesa Wooda) jedna z najznakomitszych prac Bellowa. Opowiada historię Wilhelma Adlera,More„KORZYSTAJ Z DNIA” (Seize the Day, 1956). Niewielka powieść, którą z dnia na dzień wyróżniono jako klasyczne dzieło naszych czasów. Zdaniem wielu krytyków (m.in.

Jamesa Wooda) jedna z najznakomitszych prac Bellowa. Opowiada historię Wilhelma Adlera, alias Tommy’ego Wilhelma, 40-letniego nie-wierzącego nowojorskiego Żyda, przeżywającego kryzys wieku średniego. Bohater jest finansowo i życiowo nieodpowiedzialny, jego żona toleruje jednak tę jego niedojrzałość, pokładając zaufanie w jego rzekomej umiejętności robienia pieniędzy. Książka opisuje „sądny dzień” w życiu Tommy’ego, który czyni z niego całkowitego życiowego bankruta.

Bellow portretuje swego bohatera jako typowego Amerykanina: zdesperowanego by jak najszybciej się dorobić, a to pcha go w łapy szarlatana. Nie otrzymawszy od swego ojca tego, czego potrzebuje najbardziej, czyli fortuny, znajduje sobie więc zastępczego ojca, podejrzanego psychologia dr. Tamkina, który pakuje jego pieniądze w niepewne interesy. Gdy wychodzi na jaw, że ojciec Tommy’ego nie ma zamiaru dłużej finansować spekulacji doktora, ten wyparowuje wraz z forsą. Tytuł książki odnosi się do banałów, jakie sprzedaje Tamkin swemu podopiecznemu jako życiowe mądrości, które w istocie mają jedynie maskować jego prawdziwe intencje.

Z drugiej strony ojciec Tommy’ego, też nie jest postacią świetlaną. Zbyt ostrożny w życiu, zdaje się spędzać czas na wytykanie synowi jego nieodpowiedzialności.Enter the sum

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "Korzystaj z dnia":


queenhyte.com

©2010-2015 | DMCA | Contact us